DOBÓR SPRZĘTU. JAK SPROSTAĆ WYZWANIU
Triathlon, czyli 3 razy więcej sprzętu? A może ważny jest tylko rower, albo rower i pływanie, bo bieganie to ta część triathlonu, do której wystarczą tylko buty? Rozłóżmy temat sprzętu w triathlonie na czynniki pierwsze. Zobaczmy co trzeba, co warto mieć i jak przygotować sprzęt do startu.
Pływanie
Podstawowym wyposażeniem pływaka są dwie rzeczy: kąpielówki lub strój oraz okularki. Do tego można dołożyć czepek i właściwie masz wszystko by wystartować… w basenie. Trochę inaczej ma się to w wodach otwartych. Jeżeli oglądasz zawody triathlonowe pewnie wiesz, że większość startujących wyposażona jest w piankę. Zastanawiasz się dlaczego? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Po pierwsze: dla komfortu termicznego. W naszej strefie klimatycznej temperatura wody nawet w ciepłe dni to jedynie 17-18 stopni. Pianka zapobiega utracie ciepła i pozwala zachować energię na dalszą część rywalizacji. Po drugie: dla poprawienia pływalności. Lepsza pływalność to mniejsze straty energetyczne, czyli znowu więcej sił na dalszą część dystansu. Dlatego nawet jeżeli woda ma 22-24 stopnie, warto płynąć w piance. A po trzecie: w piance… wygląda się w większości wypadków, szczuplej 🙂 . Ostatnią rzeczą przydatną podczas pływania jest oliwka i/lub wazelina. Zabezpiecza przed obtarciami przy płynięciu w piance (szyja) i chroni przed zimnem (twarz). Tak wyposażeni jesteście gotowi na odcinek pływacki!
T1 i Rower
Zanim wsiądziesz na rower, przed Tobą jeszcze strefa zmian, czyli T1. To miejsce gdzie „przebierasz” się ze stroju pływackiego w kolarski, bierzesz rower i wyruszasz na trasę. W przypadku zawodowców cała ta operacja trwa od 30 do 60 sekund w zależności od długości dobiegu z wody do strefy T1. Inaczej się to ma w przypadku początkujących. Warto przepracować więc temat z góry.
Po pierwsze: Po wyjściu z wody mogą nastąpić lekkie zaburzenia równowagi oraz ogólne oszołomienie. Nie dziw się. Ale pamiętaj, że wtedy dobieg do strefy T1 nie jest już taką bułką z masłem, a szukając roweru w strefie zmian w nieskończoność w uszach dzwonić Ci będzie przebój „kiedyś Cię znajdę”. Warto jeszcze przed startem dokładnie zapamiętać swoje miejsce. Zlokalizować je w strefie po charakterystycznych elementach, jak drzewo, płotek. Ale przede wszystkim warto pamiętać swój numer startowy: Twoje miejsce będzie właśnie oznakowane numerem.
Po drugie: Ok, znalazłeś już rower. Co dalej? I tu mamy dwie ścieżki rozwoju wypadków: pierwsza rozbierasz się z pianki, zmieniasz strój pływacki (uwaga, w strefie zmian nie ma przebieralni 🙂 ), zakładasz strój kolarski, kask, buty, okulary, zabierasz rower i ruszasz na trasę. Zajmuje to kilka minut. Dlatego jest druga ścieżka, tę wybierają zawodowcy. Ściągasz piankę, a pod spodem zamiast kąpielówek masz już profesjonalny strój startowy, który ułatwi Ci nie tylko jazdę na rowerze. Dzięki niemu pokonasz też szybciej drugą strefę zmian (T2) i wyruszysz na ostatni odcinek rywalizacji, czyli bieg. Którąkolwiek ścieżkę wybierzesz, przepracuj sobie czynności wcześniej.
Po trzecie: Rower to jeszcze kwestia butów. I znów: możesz jechać na rowerze w butach ,ale możesz też użyć typowo kolarskich butów wpinanych w pedały. Drugie rozwiązanie wymaga przynajmniej kilkunastu godzin treningów by opanować wpinanie i wypinanie się z bloków – inaczej może to grozić upadkiem. Buty wpinane dają większą kontrolę oraz lepsze wykorzystanie mocy Twoich nóg. Ale w przypadku krótkich dystansów na rowerze należy rozważyć czy zysk wynikający z mocy będzie większy niż czas zmiany butów z rowerowych na biegowe.
Po czwarte: Rower i akcesoria. Samsung Knox Triathlon IT 2017 to impreza rozgrywana w „malowniczych okolicznościach przyrody”, część trasy rowerowej poprowadzona jest ścieżkami leśnymi lub drogami szutrowymi. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest wybór roweru górskiego lub trekkingowego. Kask jest obowiązkowym wyposażeniem każdego startującego. Bez kasku sędzia nie wypuści Cię ze strefy T1. Musisz zapiąć kask na głowie zanim weźmiesz rower ze stojaka! Nie zapomnij założyć też numeru startowego. I jeszcze dętka, zestaw naprawczy i pompka – tak na wypadek nieprzewidywanych okoliczności.
Bieg
Jeszcze tylko 5 albo 10 km i koniec. Twój pierwszy triathlon skończony, chwała, oklaski, uściski i medal. To już prawie koniec. No jasne…. Ale warto się na to „prawie” przygotować.
Po pierwsze: Zanim wpadniesz do strefy zmian musisz zsiąść z roweru. Sędzia będzie stał przy linii za którą nie możesz wjechać na rowerze. To dla bezpieczeństwa Twojego i innych startujących. Linia znajduje się przeważnie około 20-30 metrów przed strefą zmian. Do strefy wchodzisz (wbiegasz) prowadząc rower. Następnie odnajdujesz swoje miejsce. Powinieneś je pamiętać po poprzedniej zmianie. W razie problemów szukaj swojego numeru. Odstawiasz rower na miejsce (nie rzucasz!) i zmieniasz sprzęt. Uwaga! Kask możesz odpiąć/zdjąć dopiero po odstawieniu roweru na stojak. Jeżeli po pływaniu wybrałeś ścieżkę pierwszą, masz do zmiany strój kolarski na strój biegowy, zmianę butów, jakaś czapeczka, łyk paliwa (o tym jeszcze napiszę na kilka dni przed startem, gdy tematem będzie odżywanie i picie na trasie) i ogień. Wybiegasz ze strefy. Wybierając ścieżkę drugą masz już na sobie strój, więc tylko zmiana butów (jeżeli jechałeś w butach rowerowych) zdjęcie kasku i dzida. Przed Tobą 5 albo 10 km do mety. A potem to od czego zaczęliśmy, czyli chwała, oklaski i satysfakcja finishera.
Na koniec kilka sprzętowych uwag ważnych dla naszego triathlonu
1. Zalecamy pływanie w piankach. Przewidywana temperatura wody podczas Samsung Knox Triathlon IT 2017 to 17-18 stopni. Jeżeli temperatura wody będzie poniżej 17 stopni, pianki będą obowiązkowe.
2. Czepki i numery startowe będą częścią pakietów startowych, które otrzymują wszyscy uczestnicy.
3. Kask jest obowiązkowy podczas odcinka rowerowego.
4.Triathlon ma charakter Cross Triathlon. Rowery czasowe i szosowe są niedozwolone. Zalecane rowery górskie lub trekkingowe, opony semi slick lub cross. Można też startować na rowerach przełajowych natomiast zalecane są szerokie opony, takie jak w rowerze górskim.